Sprzedaż w modelu dropshipping – co warto o niej wiedzieć?

Sprzedaż w modelu dropshipping – co warto o niej wiedzieć? post thumbnail image

Model logistyczny, jaki wykorzystuje się we własnym sklepie internetowym, ma definiujący wpływ na ogólny charakter oraz formę takiej działalności. Przedsiębiorcy, którzy decydują się związać swoją przyszłość z branżą e-commerce, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w zakresie wysyłek można bardzo wiele zyskać, o ile dobierze się rozwiązania zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

Doskonałym tego przykładem jest sprzedaż w modelu dropshipping, do której przekonuje się rosnąca ilość internetowych sprzedawców. Warto zatem nieco bliżej przedstawić sobie ten konkretny model logistyczny – jego zalety, ograniczenia, a także wskazówki dotyczące tego, jak w pełni wykorzystać jego potencjał.

Na czym polega sprzedaż w modelu dropshipping?

Na początku należy wyjaśnić podstawy. Sprzedaż w modelu dropshipping polega na przekazaniu logistyki w ręce hurtowni, co oznacza obsługę dostawy bezpośrednio przez oryginalnego dystrybutora produktów. Dokładne warunki takiej współpracy zależą od konkretnej umowy, jednak zawsze oznacza ona zdjęcie obowiązku wysyłek z barków sprzedawcy.

Metoda ta jest obecnie bardzo popularna, a ceni się ją przede wszystkim z uwagi na:

  • możliwość łatwego wkroczenia na rynek, bez dużego wkładu startowego,
  • wyeliminowanie konieczności dysponowania własnym, fizycznym magazynem,
  • możliwość skupienia się na najistotniejszych aspektach prowadzenia sklepu     (marketing, analiza rynku, obsługa klienta),
  • duża dowolność w komponowaniu asortymentu, otwierająca sklep na zupełnie nowe nisze.

Korzyści są dość oczywiste, a oczach nowych e-sprzedawców, mikroprzedsiębiorstw oraz małych firm – bardzo kuszące. Zanim jednak zdecyduje się na sprzedaż w modelu dropshipping, warto zastanowić się nad jej minusami:

  • niższa marża na sprzedawanych produktach,
  • ograniczona możliwości personalizacji zamówień,
  • potencjalne komplikacje przy zwrocie towaru (w większości przypadków zostaje     on zwrócony sprzedawcy, a nie hurtowni).

Wniosek jest taki, że chociaż sprzedaż w modelu dropshipping ma ogromne zalety, to zaleca się dokładnie ją przemyśleć przed rozpoczęciem swojej działalności.

Sprzedaż w modelu dropshipping a wybór platformy

Obecnie bardzo wiele platform do e-sprzedaży umożliwia korzystanie z dropshippingu w pełnym zakresie – nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z tego modelu logistycznego na kilku kanałach jednocześnie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że silnie zaleca się je odpowiednio zintegrować, aby uczynić zarządzanie sklepem odczuwalnie łatwiejszym i bardziej komfortowym.

W tym celu idealny wydaje się system Apilo – profesjonalny program do obsługi sprzedaży internetowej. Zapewnia on nie tylko szerokie możliwości integracji, ale i kompleksową automatyzację, która pozwoli odciążyć sprzedawcę w jeszcze większym stopniu. Na chwilę obecną Apilo wspiera sprzedaż w modelu dropshipping we współpracy z wieloma hurtowniami, zapewniając także bardzo atrakcyjne warunki współpracy z innymi firmami. Aby przekonać się o możliwościach Apilo osobiście, można skorzystać z darmowego, 3-tygodniowego okresu testowego.

Related Post