Herb Kalisza – Heraldyka

Herb Kalisza – Heraldyka post thumbnail image

Herb Kalisza – Trochę o historii i pochodzeniu.

Herb Miasta zobaczyć można na budynku będącym siedzibą Rady, Prezydenta jak również w sali obrad Rady.

Okrągła pieczęć z motywem Herbu

Okrągła pieczęć, pochodząca z 1374 roku, będąca repliką używana jest okolicznościowo. Można ją zobaczyć m.in. na pismach Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady w sprawach dotyczących zadań własnych.

Pierwsze wzmianki o Herbie

Pierwsze wzmianki o pieczęci miejskiej pochodzą z 1302 roku. Woskowy odcisk, uległ zniszczeniu dawno temu, ale istnieje zapis w dokumencie informujący, że jego wiarygodność i autentyczność została potwierdzona przez miasto własną pieczęcią.

Zachowane pamiątki – odcisk z herbem w tle.

Najstarszy zachowany odcisk pieczęci kaliskiej pochodzi dopiero z roku 1374. Dokument nazywa ją, pieczęcią większą miasta („…nostre civitatis maius sigillum…”). Posiada ona średnicę prawie sześciu centymetrów, a jej rysunek, to zwieńczony blankami mur miejski z umieszczoną po jego środku bramą. Nad murem po bokach znajdują się dwie baszty. Pomiędzy tymi basztami stoi trębacz dmący w róg. Odciski tej pieczęci tłoczone były w wosku o naturalnej barwie, znajdują się także przy innych, późniejszych dokumentach (głównie z XV wieku. Na uwagę zasługuje fakt, iż tą pieczęcią Kalisz będący w grupie kilkunastu najprzedniejszych miast ówczesnego Królestwa Polskiego traktat pokojowy zawarty w 1411 roku przez króla Władysława Jagiełłę z Zakonem Krzyżackim w Toruniu. Pięczęć z herbem gwarantowała także rozejm podpisany z Krzyżakami pod Brodnicą w 1416 r. przez wymienionego wyżej króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego Witolda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post